Praktyki studenckie

PCW - KATEDRA I ODDZIAŁ KLINICZNY CHORÓB WEWNĘTRZNYCH

REGULAMIN ODBYWANIA ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH REALIZOWANYCH W

KATEDRZE I ODDZIALE KLINICZNYM CHORÓB WEWNĘTRZNYCH SUM WNoZ W BYTOMIU

 

  1. Katedra i Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych jest umiejscowiony w Szpitalu Specjalistycznym  Nr 1 w Bytomiu przy ul.Żeromskiego 7 (wejście od ul. Prusa 33 do nowego pawilonu - piętro II). Gabinet Kierownika Katedry mieści się na II piętrze w/w "Nowego Pawilonu" Szpitala.
  2. Zajęcia dydaktyczne są realizowane przez pracowników Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych - na terenie Budynku Uczelni przy ul. Piekarskiej, albo w w/w budynku Szpitala Nr 1. Miejsce odbywania konkretnego zajęcia jest określone w tzw. "harmonogramach zajęć dydaktycznych".
  3. Komplet dokumentów określających treść i sposób prowadzenia zajęć jest umieszczony na stronie internetowej Katedry (pcw.sum.edu.pl). Umieszczono tu również informacje o godzinach odbywania tzw. "konsultacji" - dotyczących problemów związanych z realizowaniem zajęć z poszczególnych przedmiotów.
  4. Zajęcia dydaktyczne realizowane w obrębie jednego, konkretnego przedmiotu są koordynowane i nadzorowane przez pracownika Katedry odpowiedzialnego za dany przedmiot. Osoba ta – w porozumieniu z kierownikiem Katedry, uwzględniając dane pozyskane z Dziekanatu Wydziału - określa sposób zaliczenia danego przedmiotu - co jest omawiane na pierwszych zajęciach z danej dziedziny. Osoba ta określa również sposób odnotowywania obecności na zajęciach  (prócz listy obecności, na ogół także - odnotowanie w tzw. "zeszycie").  Zajęcia z danego, konkretnego przedmiotu są realizowane najczęściej przez kilku nauczycieli akademickich. Ich nazwiska są określone w w/w "opisie przedmiotu" oraz w/w harmonogramach.
  5. Dla zaliczenia danego przedmiotu  są wymagane obecności na wszystkich zajęciach nie tylko seminariach i ćwiczeniach ale także na wykładach. W wypadku  nieobecności na zajęciach o charakterze wykładów, seminariów lub ćwiczeń - konieczne jest ich "odrobienie" lub zaliczenie. Należy to uzgodnić z osobą, która w danym dniu prowadziła zajęcia. Zajęcia można „odrobić” przez dołączenie do zajęć przyszłych, z tego samego tematu.
  6. Skala ocen na zaliczenie/egzamin obejmuje: 2,0 ndst; 3,0 dst; 3,5 ddb; 4,0 db; 4,5 pdb; 5,0 bdb. Student ma możliwość wglądu w swoją pracę (test, treść opisowa itp.) po zgłoszeniu indywidualnej prośby w sekretariacie Kliniki.
  7. Informacje o zaliczeniu przedmiotu są odnotowywane  i są podstawą do późniejszych wpisów dokonywanych – pod koniec semestru do Wirtualnego Dziekanatu.
  8. Niektóre zajęcia, odbywają się przy lóżkach chorych. W takim wypadku studenci są zobowiązani do przestrzegania zasad obowiązujących personel medyczny we wszystkich szpitalach i innych placówkach służby zdrowia. Studenci są zobowiązani być na tych zajęciach w białych fartuchach. Rozmowa z chorymi - może się odbywać wyłącznie po "wprowadzeniu" dokonanym przez lekarza - klinicystę, który uzyskuje od chorego zgodę np. na "zebranie wywiadu medycznego". Studenci muszą być wobec chorych uprzejmi (wręcz "uważający"). Obowiązuje ich dochowywanie tajemnicy lekarskiej.
  9. Student jest zobowiązany aby znać i przestrzegać także tzw. ”Regulamin studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym" - który jest dostępny m. in. w witrynie Internetowej SUM (sum.edu.pl) oraz w Sekretariacie Katedry.

 

UWAGA:

NA ZAJĘCIACH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZPITALU SPECJALISTYCZNYM NR 1 W BYTOMIU, STUDENT MUSI BYĆ OBOWIĄZKOWO ZAOPATRZONY W FARTUCH ORAZ ZMIENNE OBUWIE. BRAK FARTUCHA I OBUWIA ZMIENNEGO BĘDZIE TRAKTOWANY JAKO NIEPRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ!!!

 

REGULAMIN ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

realizowanych w

KATEDRZE I ODDZIALE KLINICZNYM

CHORÓB WEWNĘTRZNYCH

Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu,

Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

 

§ 1 Postanowienia wstępne

1. Studentów odbywających zajęcia realizowane w Katerze i Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych (zwanego dale Katedrą) obowiązuje znajomość i stosowanie się do Regulaminu Studiów obowiązującego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach: Załącznik nr 1 do Uchwały nr 42/2016 z dn. 27 kwietnia 2016 Senatu SUM, którego pełna treść znajduje się na stronie internetowej Uczelni: www.sum.edu.pl.

2. Postanowienia Regulaminu Studiów są obowiązujące w stosunku do każdego studenta i w związku z tym mają charakter nadrzędny wobec niniejszego Regulaminu.

3. Studentów obowiązuje znajomość i stosowanie się do Regulaminów poszczególnych modułów kształcenia (zwanych dalej przedmiotami) realizowanych w Katedrze oraz znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

 § 2 Porządek zajęć dydaktycznych

1. W Zakładzie prowadzone są zajęcia dydaktyczne z poszczególnych przedmiotów w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń.

2. Zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez Dziekanat Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu SUM w Katowicach na dany semestr studiów, którego treść znajduje się na stronie internetowej Uczelni – www.sum.edu.pl

3. Na pierwszych zajęciach student zapoznaje się m.in. z:

a. opisem przedmiotu zawierającym efekty kształcenia;

b. programem zajęć oraz wykazem zalecanej literatury przedmiotu;

c. regulaminem zajęć określającym w szczególności: zasady uczestnictwa w zajęciach, zasady usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach, zasady, tryb i terminarz zaliczania, formę egzaminu, zasadę ustalania oceny przedmiotu, sposób informowania studentów o uzyskanych wynikach zaliczeń i egzaminu, sposób konsultacji z nauczycielem akademickim oraz możliwość wglądu do prac pisemnych studenta – co potwierdza własnoręcznym podpisem.

4. Uczestnictwo w niektórych zajęciach może być dodatkowo uwarunkowane spełnieniem szczegółowych wymagań (m.in. dotyczących ubioru oraz posiadania aktualnych badań sanitarno-epidemiologicznych) określonych w regulaminach przedmiotów lub pracowni.

§ 3 Frekwencja na zajęciach

1. Obecność na wszystkich formach zajęć dydaktycznych wymienionych w §2 pkt. 1 jest obowiązkowa. Obecność kontrolowana jest przez osobę prowadzącą zajęcia i odnotowywana w indywidualnych kartach studenta.

2. Nieobecność studenta na zajęciach powinna zostać usprawiedliwiona oraz odpracowana.

a. Dopuszcza się usprawiedliwienia nieobecności na podstawie zwolnienia lekarskiego lub innego stosownego zaświadczenia (tj. certyfikat udziału w konferencji/szkoleniu, akt zgonu, akt ślubu);

b. Nieobecności przekraczające 50% wymiaru godzin przewidzianych na realizację przedmiotu (w odniesieniu do każdej formy kształcenia) skutkują brakiem zaliczenia.

c. Odpracowanie zajęć powinno nastąpić w najbliższym terminie z inną grupą wykładową/seminaryjną/ćwiczeniową po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącym zajęcia.

d. W przypadku braku możliwości odrobienia zajęć z inną grupą lub większej ilości nieobecności (nieprzekraczającej więcej niż 50% wymiaru godzinowego danej formy kształcenia) możliwe jest zaliczenie u osoby prowadzącej zajęcia po uprzednim uzyskaniu zgody Kierownika Katedry;

e. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach za zgodą prowadzącego zajęcia nauczyciela akademickiego może zostać ustalona inna forma odrobienia nieobecności.

3. Spóźnienia dłuższe niż 20 minut wykluczają studenta z uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych w danym terminie i będą traktowane jak nieobecność na zajęciach.

 § 4 Warunki zaliczenia przedmiotu

1. Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia semestralnego/egzaminu (dla przedmiotów kończących się egzaminem) jest zaliczenie wszystkich form kształcenia przewidzianych programem nauczania przedmiotu.

2. Zasady, tryb i terminarz zaliczenia ustala nauczyciel akademicki prowadzący dany przedmiot zgodnie z okresem zaliczeniowym i rozliczeniowym przewidzianym na dany rok akademicki.

3. Zasady przeprowadzania zaliczeń semestralnych i egzaminów w Katedrze:

a. Forma zaliczenia semestralnego i/lub egzaminu ustalana jest przez koordynatora przedmiotu, w roku akademickim 2016/2017 będzie miała charakter pisemny.

b. Wszelkie formy niesamodzielnej pracy (tj. korzystanie z notatek, urządzeń multimedialnych, pomocy innych osób, etc.) są zabronione. Niedostosowanie się do powyższych obostrzeń skutkuje unieważnieniem pracy zaliczeniowej/egzaminacyjnej oraz otrzymaniem oceny niedostatecznej;

4. Wyniki zaliczeń semestralnych/egzaminacyjnych dostępne są w Sekretariacie Katedry. Student ma prawo do wglądu ocenionej pracy zaliczeniowej lub egzaminacyjnej na warunkach określonych Regulaminem Studiów.

5. Zasady ustalania oceny z przedmiotu regulowane są przez koordynatora przedmiotu w oparciu o sylabus przedmiotu i dodatkowo uwzględniają aktywność i zaangażowanie studenta podczas zajęć.

 § 5 Kryteria oceny semestralnej/końcowej z przedmiotów realizowanych w Katedrze

1. Student po zakończeniu semestru otrzymuje ocenę, która jest średnią ocen cząstkowych, stanowiących weryfikację każdego założonego efektu kształcenia.

2. Oceny tej, jak również oceny egzaminu końcowego dokonuje się zgodnie z poniższą skalą:

poniżej 60% niedostateczny

  • 60-67% dostateczny
  • 68-75% dość dobry
  • 76-83% dobry
  • 84-91% ponad dobry
  • 92-100% bardzo dobry

 § 6 Konsultacje indywidualne

1. W okresie odbywania zajęć dydaktycznych w Zakładzie student ma prawo do korzystania z indywidualnych konsultacji w zakresie zgodnym z treścią realizowanego przedmiotu.

2. Terminy konsultacji nauczycieli akademickich, o których mowa w pkt. 1 są ogłaszane do wiadomości studentów poprzez ich umieszczenie na tablicy ogłoszeń Katedry i stronie internetowej Katedry:

(pcw.sum.edu.pl)

 

PCW-1  ZAKŁAD MEDYCYNY RATUNKOWEJ KATEDRY I ODDZIAŁU KLINICZNEGO CHORÓB WEWNĘTRZNYCH

 

regulamin_dietetyka

regulamin_KPP_ZP

regulamin_ORM_ZP

regulamin_Pierwsza pomoc przedmedyczna

Deklaracja Dostępności