Działalność kliniczna

Tutejsza Katedra i Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych  jako  placówka medyczna prowadzi  diagnostykę i leczenie chorych z zakresu chorób wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń hematologicznych i diabetologicznych.

 

Charakterystyka bazy badawczej

Zaplecze aparaturowe jednostki wynika z realizowanych zadań klinicznych i naukowych. W zakresie realizacji zdań klinicznych (z możliwością prowadzenia badań naukowych)  pracownicy korzystają w Szpitalu z aparatury diagnostycznej niezbędnej do prawidłowego leczenia pacjentów (np. aparaty Holtera do monitorowania glikemii, ciśnienia tętniczego i rytmu serca, glukometry, aparaty USG ze specjalistycznymi głowicami, gastroskopy, kolonoskopy, rektoskop, dwa mikroskopy, sprzęt do wykonywania limfografii diagnostycznej i dolimfatycznego podawania cytostatyków) uzupełnionej możliwością wykonania szerokiego panelu badań biochemicznych (Laboratorium Analityczne)

Ponieważ realna wiedza, wykształcenie i wyspecjalizowanie pracowników tutejszej Katedry to dyscypliny kliniczne stąd  większość prac naukowych była i jest oparta o wywiad, badanie kliniczne oraz materiał biologiczny uzyskiwany od pacjentów. Prace naukowe są realizowane najczęściej poprzez współpracę z wieloma Katedrami i Zakładami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w których wysoko specjalistyczna baza aparaturowa pozwala na prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych. Przykładowo są to: Katedra Biologii Molekularnej SUM, Katedra Mikrobiologii i Immunologii, Katedra i  Klinika Hematologii  i Transplantacji Szpiku SUM, Katedra Psychiatrii, I Klinika Kardiologii w Zabrzu, Katedra Biologii Ogólnej i inne.

 

Inne osiągnięcia

 Prof. dr hab. n. med. M. Muc-Wierzgoń

  • 2006 – nadal  Konsultant Wojewódzki ds. Zdrowia publicznego
  • 2007 – nadal członek Centralnej Komisji Egzaminów Medycznych
  • 2008 – nadal członek Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego nr 4 w Bytomiu
  • 2009- nadal:    członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej dla farmaceutów
  • 2010 – 2011 członek Kapituły Konkursowej LIDER 2010  Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia
  • 2010-nadal: członek grupy konsultacyjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Śląskiej Izby Lekarskiej ds. kształcenia podyplomowego lekarzy
  • 2010 –nadal :  członek Komisji Zdrowia Publicznego Śląskiej Izby Lekarskiej
  • 2012-nadal członek Global Diabetes Survey

 

Nagrody/medale/ wyróżnienia

  • Pracownicy Katedry byli wielokrotnie nagradzani przez  JM Rektora SUM  za działalność dydaktyczną, naukową i organizacyjną
  • Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Muc-Wierzgoń: Medal Komisji Edukacji Narodowej

Deklaracja Dostępności